Ташламалар буенча 3-НДФЛ салым декларациясен дөрес тутырабыз

2023 елның 5 июне, дүшәмбе

Медицина, спорт, балаларны укыту, фатир сатып алу чыгымнарын нәрсә берләштерә ала? Бу чыгымнарның барысы да салым ташламаларын алу өчен кулланылырга мөмкин.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча Идарәсе искә төшерә, салым түләүчеләр чыгымнар кичерелгән барлык салым ташламаларыннан файдалана ала, аларны 3-НДФЛ декларациясендә чагылдыра - медицина хезмәтләренә, балаларны үз белем алуына һәм укытуга, спортка, фатир сатып алуга, йорт төзүгә чыгымнар. Мәсәлән, әгәр граждан дәваланып, улының укуын узган ел түләгән булса, 3-НДФЛ декларациясендә бу ике чыгым да чагыла. Әгәр граждан башлангыч Декларациядәге чыгымнарның берәрсен күрсәтергә оныткан икән, өстәмә ташламаны 3-НДФЛ декларациясен тәкъдим итеп белдерергә мөмкин. Шул ук вакытта төзәтелгән төгәлләнгән декларациядә барлык ташламаларны, ягъни элек белдерелгәннәрне дә, «онытылганнарны да» күрсәтергә кирәк. Мәсәлән, әгәр дә беренчел декларациядә дәвалау өчен ташлама күрсәтелгән булса, аны шулай ук төзәтелгән төгәлләнгән декларациядә күрсәтергә кирәк.

"Әгәр граждан хаталарны тапса яки 3-НДФЛ декларациясендә ниндидер ташламаны төшереп калдырса, ул аңа турыдан-туры үзгәрешләр кертә алмый. Аның урынына аңа беренчел документны алыштырачак төгәлләнгән декларацияне тутырырга кирәк», - дип хәбәр итә Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе хезмәткәрләре.

Һәр төгәлләнгән декларациянең үз тәртип номеры бар, ә беренчел декларация бер генә булырга мөмкин һәм аның титул битендә 0 саны куела. Әгәр башлангыч декларациядә хаталар табылса, граждан төзәтү декларациясен тутырырга һәм аңа 1 номеры бирергә тиеш. Әгәр дә төгәлләнгән декларациядә дә хаталар ясалган булса, 2 номерлы тагын бер төзәтү декларациясен тутырырга кирәк. 2023 елда салым декларациясендә теләсә нинди башка хата төзәтмәнең тәртип номерын үзгәртү белән аналогиясе буенча төзәтелә. Шунысын да онытмаска кирәк, һәр алдагы төзәтү формасы алдагысыннан мәгълүматны нульгә төшерә.

"Физик затлар өчен шәхси кабинет" сервисы төзәтелгән 3-НДФЛ декларациясен җибәрүнең уңайлы ысулын тәкъдим итә. "Тәкъдим ителгән декларацияләр тарихы" бүлегендә "декларацияне төгәлләргә" һәм кирәкле мәгълүматны тутырырга мөмкин. Төгәлләштерелгән декларацияне тапшырганда кертелгән үзгәрешләрне яки өстәмәләрне раслаучы документлар кулланырга кирәк. Элек беренчел декларация белән бергә тапшырылган документларны кабат тапшыру таләп ителми.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: