26 апрель-Халыкара Чернобыль катастрофасы корбаннарын искә алу көне һәм Чернобыль АЭСында авария нәтиҗәләрен бетерүдә катнашучылар Көне.

2024 елның 26 апреле, җомга

"Форпост" үзәге активистлары кешелек тарихында иң куркыныч техноген катастрофаның 38 еллыгы алдыннан "Чернобыль фаҗигасе: ничек булды" дип аталган урам акциясен үткәрде. Радиация аварияләрендә һәм һәлакәтләрдә һәлак булган илнең барлык гражданнары истәлегенә Сарман районында яшәүчеләргә буклетлар тәкъдим ителде, аларда 1986 елның 26 апреленә каршы төндә Чернобыль шәһәреннән 12 километр ераклыкта урнашкан Припяти территориясендә урнашкан атом электр станциясенең дүртенче энергоблогында булган һәлакәт турында фактлар бәян ителде. 1993 елда Россия Федерациясе Югары Советы Президиумы тарафыннан радиация аварияләрендә һәм һәлакәтләрендә һәлак булганнарны искә алу көне билгеләнә, ул традицион рәвештә 26 апрельдә билгеләп үтелә. Илебезнең һәр гражданы фаҗиганең җитдилеген, һәлакәт нәтиҗәләрен истә тотарга һәм аварияне бетерүчеләрнең батырлыкларын онытмаска тиеш.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: